TEKINTSE MEG ANGOL NYELVEN IS A RÉSZLETEKET
Elindítom az INGYENES CÉGALAPÍTÁST online
Cikkünkből megismerheted a Bt. alapítás szabályait, a bejegyzés időtartamát és az eljárás menetét, valamint a Bt. alapításhoz szükséges iratokat.
Tartalom:
- A Bt jelentése
- Bt alapítás feltételei
- Bt kültag és Bt beltag
- Bt. felelősségi szabályok
- A Bt. képviseletre jogosult tagjai
- A betéti társaság működése, taggyűlés
- Bt költségei
- Nyereség és veszteség
- Bt törzstőke
- A Bt. tevékenységi körei
- Bt tagság megszüntetése
- Bt eladása, megszüntetése
- Gyakori kérdések
A legjobb ajánlat az interneten! |
A BT jelentése
A betéti társaság (röviden bt.) a jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társaságok egyik típusa. Szabályairól az új Polgári Törvénykönyv, a 2013. évi V. törvény (új Ptk.) rendelkezik.
Bt alapítás feltételei
A Bt. alapítás ügyvéd közreműködését igényli. Ha nem fontosak Önnek a részletek, időpont egyeztetés ügyében rögtön hívhatja információs vonalunkat a +36 30 220 1100-as telefonszámon, vagy partner irodáinktól közvetlenül is kérhet felvilágosítást és időpontot is.
A Bt. társasági szerződését célszerű szerződésminta használatával elkészíteni.
A 21/2006. (V. 18.) IM rendelet 5. számú mellékletében található egy ún. szerződésminta. (Itt megtekinthető) Ha az ügyvéd ennek az alkalmazásával jegyzi be a társaságot, úgy az eljárási illeték csupán 25 ezer forint.
Természetesen itt is szükség van valamennyi tag aláírására, és az ügyvéddel történő személyes találkozásra, azonban az okiratszerkesztés gyors, a cégbejegyzési eljárás igen egyszerű.
Bt kültag és Bt beltag
Társasági adós betéti társaság alapításához legalább két tag szükséges. (Egyszemélyes Bt. nincs!)
Legalább egy tagnak, (a beltagnak) a felelőssége a társasági vagyon által nem fedezett kötelezettségekért korlátlan.
Legalább egy másik tag (ezt nevezzük kültagnak) csak a társasági szerződésben vállalt vagyoni betétje szolgáltatására köteles, a társaság kötelezettségeiért azonban Ő nem felel.
Ez azt jelenti, hogy a beltag a saját vagyonával is felel a társaság kötelezettségeiért. A társaságnak egy cégnevet kell kitalálni, amelyben a betéti társaság elnevezést - vagy annak "Bt." rövidítését - fel kell tüntetni.
Felelősségi szabályok
A társaság kötelezettségeiért elsősorban a társaság felel a saját vagyonával. Amennyiben a társasági vagyon nem elegendő, a társaság kötelezettségeiért a beltag(ok) saját vagyonukkal korlátlanul és egyetemlegesen felelnek.
A társasági szerződésben meg lehet állapodni úgy is, hogy az újonnan belépő beltag a társaság azon tartozásaiért ne feleljen, amelyek belépése előtt keletkeztek. Betéti társaságba történő belépéskor, tehát oda kell figyelni erre, mert ha a tagok ezt a társasági szerződésben nem rögzítik, úgy a belépő beltag a többi beltaggal azonos módon felel a belépés előtt keletkezett tartozásokért is.
A társaságtól megváló tag - tagsági jogviszonya megszűnésétől számított öt évig - a többi taggal azonos módon felel a társaság olyan tartozásáért, amely tagsági jogviszonya megszűnése előtt keletkezett.
A Bt. képviseletre jogosult tagjai
Hacsak a tagok másképp nem rendelkeznek, a társaság üzletvezetésére mindegyik tag jogosult, akik mindegyike önállóan vagy együttesen járhat el. Az üzletvezetésre jogosult tag a másik ilyen tag tervezett intézkedése ellen tiltakozhat, az intézkedésekhez a társaság legfőbb szervének, a tagok gyűlésének a határozata szükséges.
A Bt. kültagja is lehet képviselő, ha a társasági szerződés erre felhatalmazza. (Itt megjegyezzük, hogy az új Polgári Törvénykönyv bírósági jogalkalmazói nem képviselnek egységes álláspontot, egyes megyékben a cégbíróságok álláspontja az, hogy csak a társaság beltagja lehet ügyvezető.
A betéti társaság működése, taggyűlés
A taggyűlésén valamennyi tag személyesen vesz részt. A tagok gyűlése határoz a Bt. mindazon ügyében, amelyet törvény vagy a társasági szerződés a tagok gyűlése hatáskörébe utal, illetve, amely nem tartozik a társaság szokásos üzleti tevékenységébe.
Az üzletvezetés körébe tartozó kérdésekről való döntés az üzletvezető(k) jogköre. A tagok gyűlésén a határozathozatal során valamennyi tagnak azonos mértékű szavazata van. A társasági szerződés ettől eltérően rendelkezhet, de legalább egy szavazat minden tagot megillet.
A taggyűlés egyszerű szótöbbséggel határoz, kivéve azokat a kérdéseket, amelyek esetében a gazdasági társaságokról szóló törvény háromnegyedes szótöbbséget vagy egyhangúságot ír elő.
Valamennyi tag egyhangú szavazatával meghozott határozat kell a társasági szerződés módosításához, valamint a társaság szokásos üzleti tevékenységébe nem tartozó ügyekben hozandó döntéshez. A társasági szerződés módosítását valamennyi tagnak alá kell írnia.
KATA Bt már a múlt
A betéti társaság az ún. KATA adózás megjelenése óta igen népszerű forma volt. A KATA 12 millió Ft értékhatárig volt igénybevehető 2017 januártól. 2019 januártól az alanyi áfamentesség felső határa is 12 millió forintra emelkedett. 2021-től már 40 százalékos mértékű adót kellett fizetnie akkor, ha a cégek egymás közötti ügyleteik egy éven belül meghaladták a 3 millió forintot.
2022. július 12-én az országgyűlés elfogadta az új KATA törvényt, mely szeptember 1-től lépett hatályba. Ennek értelmében 2022 szeptember 1-től betéti társaság nem tud KATA adózás alá tartozni. Részletesebben a változásokról itt olvashat.
Bt adózása, költségei
Amennyiben az ügyvéd a fenti rendeletben hivatkozott szerződésminta alkalmazásával jegyzi be a társaságot, akkor az illeték mindössze 25.000 Forint.
Nyereség és veszteség
Főszabály szerint a nyereség és a veszteség a tagok között a vagyoni hozzájárulásuk arányában oszlik meg, de a társasági szerződésben eltérően is meg lehet állapodni.
Nem fordulhat elő azonban az, hogy valamely tagot a nyereségből vagy a veszteség viseléséből kizárjanak.
Bt törzstőke - a betéti társaság induló vagyona
A Bt.-nél a törvény nem határoz meg kötelező legkisebb alapító tőkét, bizonyos összegű törzsbetét azonban szükséges. Egyik tag sem köteles vagyoni hozzájárulását a társasági szerződésben megállapított összeget meghaladóan növelni, vagy veszteség esetén azt kiegészíteni.
A tag a vagyoni hozzájárulását a tagsági jogviszony fennállása alatt nem követelheti vissza. (A társaságból történő kilépésével a tag részére kifizethető a törzsbetét, illetve az üzletrész átruházás szabályai szerint el is lehet idegeníteni azt).
A betéti társaságnak is állhat kizárólag nem pénzbeli betétből a vagyona (pl. egy autó, számítógép vagy más ingóság), de apportálható követelés is.
A Bt. tevékenységi körei
A társasági szerződésben elegendő csupán a Bt. fő tevékenységi körét feltüntetni, ám ezen túlmenően egyéb tevékenységi körök is szerződésbe foglalhatók.
A betéti társaság ezeken túlmenően is folytathat minden olyan tevékenységet, amely nem tilos, illetve nem korlátozott (pl. Engedélyköteles tevékenységek).
Bt tagság megszüntetése
Megszűnik a tagsági jogviszony ha a tag a társasági szerződésben meghatározott vagyoni hozzájárulását a cég felhívása ellenére sem teljesítette vagy ha ebben a tagok közösen megegyeztek.
Megszűnhet a tag kizárásával (két tag esetén nem lehet kizárni a tagot, és fontos tudni, hogy a kizárásról bíróság határozhat csak), rendes vagy azonnali hatályú felmondással, a tag halálával vagy jogutód nélküli megszűnésével, illetve ha a tagság fenntartása jogszabályba ütközik.
A társaságtól megváló tag követelését - eltérő megállapodás hiányában - a tagsági jogviszony megszűnésétől számított három hónapon belül pénzben kell kifizetni.
Ha a társaságból valamennyi beltag kiválik, a társaság megszűnik, kivéve, ha az utolsó beltag kiválásától számított hat hónapon belül új beltag belépését a cégbírósághoz bejelentik.
Ha a társaságból valamennyi kültag kiválik, a társaság megszűnik, kivéve, ha az utolsó kültag kiválásától számított hat hónapon belül új kültag belépését a cégbírósághoz bejelentik. A tagok elhatározhatják azt is, hogy a továbbiakban közkereseti társaságként működnek tovább.
Bt eladása, megszüntetése
A jogutód nélküli megszűnés, valamint a társaság átalakulásának elhatározásához a tagok gyűlésének egyhangú határozata szükséges. A végelszámolás egyszerűsített módon lefolytatható, ha a társaság a végelszámolás megindításától számított harminc napon belül tartozásait kiegyenlíti.
Ebben az esetben a cégbíróság a társaságot törli a cégjegyzékből. A társaság jogutód nélküli megszűnése esetén a tartozások kiegyenlítése után fennmaradó vagyont - a társasági szerződés eltérő rendelkezése hiányában - a vagyoni hozzájárulásuk arányában kell felosztani a társaság tagjai között.
Amennyiben a szükséges információt itt nem találta meg, a +36 30 220 1100 telefonszámon kérhet bővebb felvilágosítást.
Elindítom az INGYENES CÉGALAPÍTÁST online
Gyakori kérdések Bt. alapítással kapcsolatban